Гушни го Светот
Новости

24-ти април, беше најемотивниот ден за нас

После повеќе од 10 месеци на мотоцикл,поминати 30 држави на ...

Повеќе.. »

Годишен финансиски извештај

Во прилог го објавуваме годишниот финансиски извештај на организацијата Гушни ...

Повеќе.. »

Стигнавме “дома”

Да, чувството тука во Перт е точно како да сме ...

Повеќе.. »

Збогум Индонезија!

Вчера беше еден од најтешките денови откако сме тргнале, а ...

Повеќе.. »

Прекрасно дружење

Изминативе 3 дена се вистински празник за нас. Се дружиме ...

Повеќе.. »

Дезинфекција и пакување на моторот

Изминативе неколку дена, беа малку напорни. Моравме да се вратиме ...

Повеќе.. »

Австралија, доаѓаме…

Најубавата Новогодишна честитка ја добивме од Австралиска амбасада. Нашите визи ...

Повеќе.. »

20 декември 2018 година – 6 месеци на мотоцикл на пат околу светот

  На 20 Јуни стартувавме со идејата да го заобиколиме ...

Повеќе.. »

Хондата е спремна за нови авантури

Денес денот посветен на Хондата. Мораше да се направи сервис. ...

Повеќе.. »

За се, се грижат они додека сме во Сурабаја.

Стигнавме во Сурабаја, главниот град на Источна Јава. После подолго ...

Повеќе.. »

Јава, прекрасно место со навистина посебен народ

Јава е навистина преубава со многу добар народ како што ...

Повеќе.. »

Јава е со многу подобри патишта од Суматра, но многу повеќе населена.

На паузите никогаш не сме сами. Секогаш сме во друштво ...

Повеќе.. »

Вкусен индонезиски мед и марама за спомен

И на Јава секојдневно се уверуваме каков прекрасен народ живее ...

Повеќе.. »

Утрински сообраќај во Џакарта

Густиот сообраќај во Џакарта е невозможно да се избегне. Тука ...

Повеќе.. »

Пред и потоа..

После 11 дена непрекинато возење под лоши временски услови, денес ...

Повеќе.. »

Збогум Суматра, хелоу Јава

Денес ја напуштивме Суматра, која ја возевме од крајниот север ...

Повеќе.. »

После пет месеци и 30.500км поминати..

На денешен ден, пред точно 5 месеци, го напуштивме својот ...

Повеќе.. »

Во Суматра, како што кажуваат, одамна немале вакви патници.

Затоа на секое наше застанување, бараат да се фотографираат со ...

Повеќе.. »

Бензиска станица

Минатата ноќ не пресретна некаде на 50 км. од Палембанг ...

Повеќе.. »

#гушнигосветот #emracetheworld

И покрај многуте тешкотии со кои се соочуваме во Суматра, ...

Повеќе.. »

Суматра

Пејзажите во Суматра се спектакуларни. Вистинска штета е што имаат ...

Повеќе.. »

Ти благодариме Индра, покажа што значи да бидеш човек и одличен домаќин.

Минатата ноќ беше многу тешка ,одеднаш се појавува сосема непознато ...

Повеќе.. »

Кратка ама многу пријатна дружба со истомисленици

На пат кон Куала Лумпур, кратко се дружевме со брачен ...

Повеќе.. »

Збогум Тајланд, добредојде Малезија

На наше големо изненадување, границата помеѓу Тајланд и Малезија ја ...

Повеќе.. »

Последен ден во Тајланд

Денес е последната вечер од нашето патување во Тајланд, утре ...

Повеќе.. »

Средба со Тајландска полиција

Директна средба со Тајландска полиција. Бидејќи денес дождот ни беше ...

Повеќе.. »

За жал дружбата кратко траеше, моравме да го искористиме убавото време за патување.

Во еден дел, патот не водеше покрај Тајландски залив. Се ...

Повеќе.. »

Прв ден во трката со дождот останавме суви

Иако облаците не бркаа цел ден, не успеаја да не ...

Повеќе.. »

Посета на еден будистички храм

Вчера посетивме еден будистички храм, во кој за момент го ...

Повеќе.. »

За жал во Тајланд, ретко кој слушнал за Македонија

За жал во Тајланд, ретко кој слушнал за Македонија. Знамето ...

Повеќе.. »

Прекрасна дружба во Бангког.

Тука во Бангкок се запознавме со двајца Италијани Лука и ...

Повеќе.. »

Мала посета на големиот буда

   

Повеќе.. »

Патувањето до Патаја…

Патувањето до Патаја помина одлично, по голема гужва, но по ...

Повеќе.. »

Тајланд е поразличен од државите кои ги поминавме до сега

   

Повеќе.. »

Посета на храмот Пашупатинах

Непалските индуси на реката Багмати, вршат кремирања, пепелта ја фрлаат ...

Повеќе.. »

Еден необичен ритуал во Непал

Еден необичен ритуал во Непал, кој го нарекуваат Агнихотра, основна ...

Повеќе.. »

Во некои села во Непал, слоновите си ги чуваат како домашни миленичиња

   

Повеќе.. »

Благослов за среќен пат

Добив благослов за среќен пат, а и си поиграв со ...

Повеќе.. »

Рутата од само 40 км. ја поминавме за 6 часа

Минатата вечер ја поминавме во едно село на четириесетина километри ...

Повеќе.. »

Непалците се гостопримлив народ

Непалците се гостопримлив народ, а нашиот мотор и нашата приказна ...

Повеќе.. »

Благодарност до целиот тим на Македонската амбасада во Делхи

Благодарност до целиот тим на Македонската амбасада во Делхи, кои ...

Повеќе.. »

Посета на B&B Bahodir во Самарканд

Обичај е, сите кои ќе го посетат B&B Bahodir во ...

Повеќе.. »

Збогување со Казакстан, поточно со градот Шимкент

Со мало задоцнување, го објавуваме нашето збогување со Казакстан, поточно ...

Повеќе.. »

Еден навистина тежок и напорен ден. Ташкент, Узбекистан

Денешниот ден, беше еден од најнапорните до сега. Иако имавме ...

Повеќе.. »

Ги запознавме со нашата приказна и ги гушнавме

Традиционално правење на самса во специјални фурни. Самса е традиционално ...

Повеќе.. »

Тараз (јужен Казакстан) на повеќе од 40 С°

На патот кон Тараз (јужен Казакстан) на повеќе од 40 ...

Повеќе.. »

Убаво е чувството, кога најголемата ТВ во Казакстан – Туран ТВ, ќе ти отстапи простор

Убаво е чувството, кога најголемата ТВ во Казакстан Туран ТВ, ...

Повеќе.. »

Благодарност до почесниот конзул во Алмати, Султан Мукшаев

Голема благодарност до нашиот домаќин во Алмати, господинот Султан Мукшаев, ...

Повеќе.. »

Гушки од Астана, Казакстан.

 

Повеќе.. »

Чувството кога далеку од дома, се чувствуваш како дома.

Чувството кога далеку од дома, се чувствуваш како дома. Голема ...

Повеќе.. »

Благодарност!

Бајкерите, секогаш си помагаат еден на друг. Момциве доцна синоќа ...

Повеќе.. »

Посета на Волгоград

Овие фотографии се навидум обични, ама во овие фотографии се ...

Повеќе.. »

Кога идејата станува стварност…

Кога идејата станува стварност…Пред точно една година онака, ќе рече ...

Повеќе.. »

Силве и Тони ја гушнаа Грузија

 

Повеќе.. »

Силве и Тони ја гушнаа Анкара

   

Повеќе.. »

Силве и Тони го гушнаа Истанбул

     

Повеќе.. »

Силве и Тони, заминаа да го гушнат светот!

Нашите гушкачи Силве и Тони, тргнаа на пат да го ...

Повеќе.. »

20 Јуни 2018 плоштад “Јадран“ Скопје од 11 до 12 часот

По речиси една година напорни подготовки, брачниот пар Силве&Тони, тргнуваат ...

Повеќе.. »

Упатуваме искрена благодарност до Mакедонскиот бренд “Кожувчанка“ за нивната подршка.

Бидејќи убавите нешта одат заедно, ве известуваме дека од денес, ...

Повеќе.. »

Струмица го гушна светот

На крајниот југоисток на Република Македонија, веднаш под тромеѓето на ...

Повеќе.. »

Ресен го гушна светот

Во југозападниот дел од Македонија, во Преспанската котлина, опкружено со ...

Повеќе.. »

Жељан Ракела со подршка за “Гушни го светот”

Благодарност до Жељан Ракела, Хрватскиот легендарен авантурист, кој што ја ...

Повеќе.. »

Гостивар го гушна светот

Град во западна Македонија, во јужниот дела на полошка котлина. ...

Повеќе.. »

Демир Капија го гушна светот

Демир Капија (Железна врата или железна порта на турски) е гратче кое ...

Повеќе.. »

Силве и Тони со гостување на МРТВ

Гушни го светот, односно Силве и Тони со гостување на ...

Повеќе.. »

Кичево го гушна светот

Градот Кичево се наоѓа во подножјето на планината Бистра и ...

Повеќе.. »

Прилеп го гушна светот

Во северниот дел на Пелагониската котлина, сместен е градот Прилеп. ...

Повеќе.. »

Скопје го гушна светот

“Ајде да се гушнеме” беше мотото со кое ги повикавме ...

Повеќе.. »

Дојран го гушна светот

Во јужниот дел на Република Македонија, на самата граница со ...

Повеќе.. »

Валандово го гушна светот

Валандово се наоѓа во јужниот дел од Македонија, распространет на југ ...

Повеќе.. »

Моторџиите со подршка за “Гушни го светот”

Традиционален првојануарски собир, на кој моторџиите изразија силна подршка за ...

Повеќе.. »

Охрид го гушна светот

Поради големиот број на цркви и манастири, градот е познат ...

Повеќе.. »

Очекуваме ваша подршка

На 1-ви јануари точно на пладне, традиционално, моторџиите го обележуваат ...

Повеќе.. »

Богданци го гушна светот

Богданци е град во јужниот дел на Република Македонија. Сместен е ...

Повеќе.. »

Тетово го гушна светот

Во северозападна Македонија, на падините на Шара, во Полошката Котлина, ...

Повеќе.. »

Дебар го гушна светот

Градот Дебар се наоѓа во крајниот западен дел на Република Македонија, ...

Повеќе.. »

Струга го гушна светот

Градот Струга се наоѓа во југозападниот дел на Македонија, во ...

Повеќе.. »

Македонски брод го гушна светот

Македонија нема море, ама има брод, Македонски брод. Додуше од ...

Повеќе.. »

Кои сме ние моторџиите?

Постои убедување дека тоа се пред се, лоши момци, криминалци, ...

Повеќе.. »

Демир Хисар го гушна светот

Во југозападниот дел на Македонија или северно од Пелагониската низина ...

Повеќе.. »

Крушево го гушна светот

Крушево, град во Западниот дел на Македонија. Тоа е градот ...

Повеќе.. »

Битола го гушна светот

Вториот град по големина, градот Битола, се наоѓа во југозападниот ...

Повеќе.. »

Македонска каменица го гушна светот

Во јужното подножје на Осоговските планини во источниот дел на ...

Повеќе.. »

Берово го гушна светот

Во Источниот дел на Македонија, во Малешевската котлина, е сместен ...

Повеќе.. »

Делчево го гушна светот

Во Источна Македонија, во подножјето на планината Голак, на двата ...

Повеќе.. »

Пробиштип го гушна светот

Во североисточна Македонија, зафаќајки дел од Овчеполието, а со другиот ...

Повеќе.. »

Пехчево го гушна светот

Во крајниот источен дел на Македонија, покрај самата граница со ...

Повеќе.. »

Кочани го гушна светот

Во источна Македонија, на северната страна од Кочанската котлина е ...

Повеќе.. »

Порталот motori.com.mk со сторија за нашите гушкачи

Повеќе.. »

Виница го гушна светот

Во источниот дел на Македонија, во подножјето на Плачковица се ...

Повеќе.. »

Крива Паланка го гушна светот

Крива Паланка е источната порта на Македонија, која се наоѓа ...

Повеќе.. »

Кратово го гушна светот

Едно од најстарите гратчиња на Балканот, се наоѓа во североисточна ...

Повеќе.. »

Неготино го гушна светот

Во Повардарието, од двете страни на реката Вардар, Неготино зазема значителен ...

Повеќе.. »

Кавадарци го гушна Светот

Во срцето на Тиквешијата е лоцирано гратчето Кавадарци. За Кавадрци, ...

Повеќе.. »

Свети Николе го гушна светот

Гушките од Свети Николе веќе беа спремни. Во плодната котлина ...

Повеќе.. »

Гевгелија го гушна светот

Силве&Тони беа топло пречекани од сончевата Гевгелија, и, иако без ...

Повеќе.. »

Силве&Тони ја започнуваат првата етапа од грандиозниот проект “Гушни го светот“ – Македонија

Во понеделник, тие ќе тргант на пат со својот мотоцикл ...

Повеќе.. »

Што велат другите за нас – ПлусИнфо

Линк до објавата од ПлусИнфо  

Повеќе.. »

Што велат другите за нас – Емагазин.МК

Повеќе.. »

Што велат другите за нас – Српски Телеграф

Повеќе.. »

Што велат другите за нас – Радио МОФ

[Интервју] Желбата на Силве и Тони да го обиколат светот ...

Повеќе.. »

Што велат другите за нас

[Интервју] Желбата на Силве и Тони да го обиколат светот ...

Повеќе.. »

Зошто гушкање?

Ова е мој втор текст на блогот. Најпрвин сакам да ...

Повеќе.. »

Ова е нашето прво чедо

Драги другари, пријатели, познаници и читатели Добре ни дојдовте на ...

Повеќе.. »

Гушки од Македонија

Идејата на Силве & Тони, преку проектот “Гушни го светот“ ...

Повеќе.. »

Силве & Тони

   Јас за мене и него… Правото име ми е ...

Повеќе.. »

Македонија го гушка Светот

Предизвик и мотивација. Предизвикот е прифатен. Ракавицата е фрлена. Македонија ...

Повеќе.. »

Uncategorized

Uncategorized

Uncategorized

Меѓународна подршка